Basketbol Milli Takımı Başarıları ve Tarihi

basketbol milli takimi basarilari

Basketbol Milli Takımı

Dünyanın en bilinen ve dünyanın en popüler sporlarından bir olan basketbol sporu gün geçtikçe popülerliğini arttırıyor. İzleyici kitlesini her geçen gün arttıran ve oynaması da izlemesi de çok zevkli bir spor olan basketbol artık dünya çapında oldukça merak edilen, hakkında çeşitli sorular sorulan bir spor haline gelmiştir. Türkiye basketbol takımlarının sayısı gün geçtikçe artmaktadır. Hal böyle olunca da ülkemizde basketbolu seven kişinin ve sporla ilgili olan kişinin aklına “basketbol milli takımı başarıları nelerdir, basketbol milli takımı tarihçesi nedir?” gibi sorular geliyor. Bu yazıda “basketbol milli takımı başarıları nelerdir, basketbol milli takımı tarihçesi nedir?” sorularının cevaplarını vereceğiz.

basketbol milli takimi basarilari
basketbol milli takimi basarilari

Basketbol Erkek Milli Takımı

Ülkemizde basketbol ilk olarak 1904’te Robert Koleji Spor Salonu’nda oynanmıştır.  Türkiye milli takımının kuruluşu ise bu tarihten çok daha geçtir. Basketbol milli takımı erkeklerin FIBA’ya katıldığı sene 1936’dır. Türkiye erkek milli basketbol takımının mahlası “On İki Dev Adam” olarak konulmuştur. Bu lakap ilk olarak 2001 yılında Avrupa Basketbol Şampiyonası’nda kullanılmıştır. Basketbol erkek milli takımının en önemli başarılarından biri 2001 Eurobasket Avrupa Basketbol Şampiyonasında finale kadar gelip finalde Yugoslavya’ya kaybederek 2001 Avrupa Basket Şampiyonu 2.si olmasıdır. Basketbol milli takımının erkeklerde bir diğer büyük başarısı da ev sahipliği yaptığı 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası’nda finale kadar gelip finalde Amerika Birleşik Devletleri erkek basketbol takımına yenilerek Dünya Basketbol Şampiyonası 2.si olmasıdır.

Basketbol Kadın Milli Takımı

Türkiye kadın basketbol takımının FIBA’ya katılışı 1936 senesinde olmuştur. Türkiye basketbol kadın milli takımının lakabı “Potanın Perileri” olmuştur. Son sponsorluk sözleşmeleri sonrası Best10 bahis sitesi http://www.inspirationalfestival.com/ desteği ile de Türkiye basketbol kadın milli takımı bu lakabı ilk olarak 2005 yılında İzmir’de düzenlenen Universiade turnuvaları sırasında almıştır. Türkiye kadın basketbol takımının çok fazla başarıları ve dereceli vardır. Her zaman Türk basketbol sevenleri ve spor sevenleri mutlu etmiş ve gururlandırmıştır.

Türkiye kadın basketbol milli takımının en büyük başarılarından biri 2014 FIBA Kadınlar Dünya Şampiyonasını 4.lük ile bitirmesidir. Türkiye kadın basketbol takımının bir diğer önemli başarısı ise 2011 yılında Polonya’da düzenlenen 33. Avrupa Kadın Basketbol Şampiyonasında finale kalarak ikinci olmasıdır.

Basketbol Milli Takımı Başarıları ve Tarihi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön