Basketbol Nasıl Oynanır? Basketbol Taktikleri Nelerdir?

basketbol nasil oynanir

Basketbol Nasıl Oynanır?

Basketbol sporu, günümüz dünyasında oldukça ilgi gören en popüler sporların başlarında gelmektedir.  Nasıl oynanacağına dair oldukça fazla detayı bulunan basketbol, özellikleri açısından diğer pek çok spora göre öğrenmesi zor olan bir spordur.

Basketbol sporu, saha içinde beş kişilik iki takım şeklinde, kısaca söylemek gerekirse saha içinde toplamda 10 kişi olacak şekilde oynanır.

Bir takım sahaya çıkarken kadrosunda toplam 12 oyuncu bulundurur. Bu oyunculardan beş tanesi sahada olurken diğer yedisi benç adı verilen yedeklerde bulunur. Oyuncu değişiklikleri sınırsızdır ve bu oyuncular kendi aralarında yer değiştirebilirler. Basketbol kurallarını buradan öğrenebilirsiniz.

Basketbol oynanırken amaç basketbol topunu hücum yapılan sahadaki potaya isabetli bir şekilde atmak ve diğer potayı rakiplere karşı elden geldiğince savunmaktır. Basketbolda hücum yapılırken basketbol topu sektirilerek ilerlenir. Eğer top bir oyuncunun elindeyken topla birlikte durursa basketbol topunu ya potaya doğru göndermelidir ya da takım arkadaşına pas atmalıdır.

basketbol nasil oynanir
basketbol nasil oynanir

Basketbol şüphesiz hücumdan ibaret olan bir spor değildir. Defans yapmak kimi zamanlar hücum yapmaktan çok daha büyük önem taşıyabilmektedir. Basketbol oynayacaklar savunma kurallarına dikkat edecek şekilde oynamalıdır. Basketboldaki savunma sistemine göre adam adama olacak şekilde bir savunma şekli varken tüm takımca hareket ederek yapılan alan savunması da bulunur. Basketbol oynayacaklar ve profesyonel basketbol oyuncuları tüm savunma şekillerini kuşkusuz bilmelidir. Basketbol oyununu öğrenmek için bahis ve iddaa da oynayabilirsiniz. Oradaki terimler size yardımcı olacaktır. İddaa siteleri içerisindeki https://izmirbisiklet.org/ sayfasından basketbol canlı iddaa oynayabilirsiniz.

Mevkiler ve Sistemler

Basketbolda belli başlı mevkiler bulunur. Maçlar da bu sisteme göre oynanır. Buna mevkilerden pivot adı verilen pota altı oyuncuları hem isabetli basketler ve smaçları ile dikkat çekerken hem de rakip takıma karşı sayı yememek için defansta canla başla mücadele eder. Oyun kurucu adı verilen ve genellikle boyları en kısa olan oyuncular takımın hücumunu yönlendirir, savunmada rakibe baskı uygular ve genelde çoğu başarılı şutördürler. Daha birkaç mevki bulunsa da görevleri bilinmesi gereken iki mevki bunlardır. Basketbol nasıl oynanır sorusunun cevaplarından biri de bu oyunculara dikkat etmek ve vazifelerini bilmektir.

Basketbol nasıl oynanır sorusunun daha pek çok cevabı bulunmasına rağmen en önemli diyebileceğimiz sorular bunlardır. Kısaca basketbol oynamak kuralları bilmeye, kendini geliştirmeye ve özverili çalışmaya dayanır.

Basketbol Nasıl Oynanır? Basketbol Taktikleri Nelerdir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön